Zdroj: CzechTrade

Jižní Afrika zavádí nový platební systém

Nový platební systém má umožnit okamžité transakce mezi bankami bez poplatku v Jihoafrické republice.

V březnu 2023 byl v Jihoafrické republice spuštěn nový platební systém, který umožňuje okamžité platby a převody mezi různými bankami, aniž by klient musel bance platit vysoké poplatky. Systém Payshap je podporován Rezervní bankou JAR a velkými místními bankami. Jihoafričanům umožňuje okamžitě převádět peníze pomocí telefonu, a to i lidem bez bankovního účtu.

Ilustrační fotografie

Platby se v současnosti zaměřují na menší transakce, používat se k tomu v budoucnu budou moci i aplikace typu WhatsApp. Rezervní banka doufá, že tento typ plateb by mohl úplně nahradit hotovost. V první fázi je zatím možné provádět platby na bankovní účty nebo na mobilní čísla, v druhé fázi bude možné žádat o platby a okamžitě je obdržet na svůj účet.

Jihoafrické banky si v současnosti účtují poplatky za okamžité platby, jejich výše se mění i v souvislosti se zasílanou částkou. Payshap by měl být levnější, možná bezplatný, očekává se tedy, že bankovní poplatky by mohly klesnout. I kvůli těmto poplatkům statistici předpokládají, že 9 z 10 plateb se v JAR stále provádí hotovostně. V současnosti se na některé platby provedené mezi různými bankami čeká i několik dní, což lidem může způsobovat problémy.


Zpracoval kolektiv pracovníků ZK CzechTrade v Jihoafrické republice.
Zdroj: news24.com

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Software a ICT služby

Doporučujeme