Jižní Korea a Velká Británie podepsaly smlouvu o volném obchodu

Jižní Korea podepsala rámcovou dohodu o volném obchodu s Velkou Británií, aby zajistila, že jejich obchodní vztahy zůstanou nedotčeny, když Británie opustí Evropskou unii do 31. října.

Předběžná obchodní dohoda byla dosažena Yoo Myung-hee, korejským ministrem obchodu a Liamem Foxem, a tajemníkem mezinárodního obchodu Velké Británie, v pondělí v Soulu.
„Dohoda má zmírnit rizika Brexitu uprostřed narůstajícího americko-čínského obchodního napětí a čínského ekonomického zpomalení,“ řekl Yoo.
Nejnovější obchodní dohoda je podle korejského ministerstva obchodu replikací preferenčních podmínek v rámci stávající korejské dohody o volném obchodu s EU. Dohoda by zajistila volné obchodní vztahy mezi oběma zeměmi ve všech možných scénářích, včetně případu, že by se v říjnu konal neřízený Brexit, nebo odchod Británie z EU s dohodou a prodloužení Brexitu i po říjnové lhůtě.
Obě země musí nyní usilovat o ratifikaci dohody svými parlamenty před 31. říjnem. Pokud dohoda nebude ratifikována včas, korejská auta a jiné výrobky, které v současnosti době vstupují na britský trh bez cla, by byly zatíženy 10% sazbami.
Ve dvoustranné dohodě byly provedeny určité změny oproti stávající dohody o volném obchodu mezi Koreou a EU. Korea souhlasila s uznáním irské whisky jako vyrobené v Británii a uložila celní kvótu pouze na dvě dovozní položky z Velké Británie – doplňkové krmivo a slad na výrobu piva.

Zdroj: PulseNews
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Soulu

Pravidelné novinky e-mailem