Jižní Korea hledá vakcínu na covid-19

Už nyní je Jižní Korea velmocí ve vývozu testů a dezinfekce.

Ještě v únoru tohoto roku patřila Jižní Korea mezi první země, kde onemocnění covid-19 propuklo v plné síle. Ale s postupným šířením pandemie po celém světě začala Korea přitahovat celosvětovou pozornost a zaváděla účinná opatření k omezení epidemie. Mezi to patřila i produkce ochranných masek, dezinfekčních prostředků a testovacích souprav. Korea najednou přešla od menšího hráče na světovém zdravotnickém trhu k odborníkovi na ochranné prostředky a opatření proti virům.

Díky tomu odpovídajícím způsobem vzrostl i vývoz zdravotních prostředků. Během první poloviny roku 2020 objem vývozu dezinfekčních prostředků na ruce meziročně vzrostl 67krát a objem vývozu testovacích souprav se ve stejném období zvýšil o 507 procent. Získaná sebedůvěra popostrčila korejskou vládu k orientaci na další velkou věc v globálním boji proti covidu-19, a tím je vývoj účinné vakcíny proti této nemoci.

Nyní je jediným léčivem na covid-19 Remdesivir kalifornské firmy Gilead Sciences, u nějž byly v Koreji dokončeny zkoušky fáze 3 a v současné době se používá v lékařských zařízeních po schválení nouzového použití v červenci. Přestože jeho účinnost vyvolává u odborníků smíšené pocity, zůstává zatím jako jediná možnost pro léčbu pacientů s koronavirem v Koreji.

Co se testování léčiv či vakcín na dobrovolnících týká, tak ty v Koreji testují dvě společnosti. Jde o americký bio-startup Inovio se svým lékem INO-4800 a korejskou společnost Genexine s lékem GX-I9. Obě firmy procházejí 1. fází klinických studií. Pro nouzové použití nebyla schválena žádná vakcína.

Někteří analytici zůstávají skeptičtí, zda Korea může vůbec uspět ve vývoji léčby nebo vakcíny. I v tom nejhorším scénáři by korejská výrobní kapacita mohla vytvořit příležitosti v zakázkové výrobě. Proto například korejská společnost SK Bioscience podepsala výrobní smlouvy se společností AstraZeneca a další americkou biofarmaceutickou společností Novavax na výrobu jejich protilátek na covid-19 po jejich registraci.

Zdroj: Obchodní úsek ZÚ Soul, CzechTrade a CzechInvest Korea
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Soulu.
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj
• Teritorium: Korejská republika