Dvousettunová Nuri, známá také jako KSLV-II, odstartovala z vesmírného střediska Naro v jižní pobřežní vesnici Goheung a úspěšně dokončila letovou sekvenci.
Raketa rozmístila satelit pro ověřování výkonu v cílové výšce 700 kilometrů, jež podle úředníků úspěšně dosáhl své oběžné dráhy. KARI také potvrdilo, že družice navázala první komunikaci se stanicí King Sejong na Antarktidě přibližně 40 minut po startu.
Jižní Korea se stala po Rusku, Spojených státech, Francii, Číně, Japonsku a Indii teprve sedmou zemí, která vyvinula kosmickou nosnou raketu, která může nést více než jednotunový satelit. Znamená to také, že Jižní Korea nyní zajistila klíčovou nezávislou technologii pro vývoj a vypouštění vesmírných raket nesoucích domácí družice, což otevírá novou éru ve vesmírném programu země.
Španělsko chce vyslat vlastní raketu do vesmíru
Jižní Korea investovala téměř dva biliony wonů (1,8 miliardy dolarů) do stavby Nuri od roku 2010. Starty jihokorejských raket skončily v letech 2009 a 2010 neúspěchem. V roce 2013 Jižní Korea úspěšně vypustila svou vůbec první vesmírnou raketu Naro. Její první stupeň byl postaven v Rusku.
Země si klade za cíl provést čtyři další starty raket Nuri do roku 2027. Jižní Korea také zahájila předběžnou studii proveditelnosti pro nástupce Nuri s cílem vyslat lunární přistávací modul na Měsíc v roce 2031.