Zdroj: CzechTrade

Jižní Korea usiluje o aktivní spolupráci s EU při výrobě jaderné energie

Korejská republika se snaží posílit spolupráci s evropskými zeměmi na zařízeních na výrobu jaderné energie s cílem zajistit energetickou bezpečnost a lépe reagovat na změnu klimatu.

Jak prohloubit energetické vazby bylo jedním z hlavních bodů programu jednání v Soulu mezi náměstkem ministra obchodu Jeong Dae-jinem a delegací EU vedenou prvním místopředsedou Evropského parlamentu Othmarem Karasem a Cristianem-Silviu BUSOI, který předsedá energetickému výboru.

Ilustrační fotografie

Jeong vysvětlil aktivní snahu vlády na rozšíření výroby jaderné energie a oživení průmyslu a zdůraznil její ochotu těsněji spolupracovat s evropskými státy, které plánují zavést nebo spravovat jaderná zařízení.

Jižní Korea doufá, že se bude podílet na velkých projektech výstavby jaderných elektráren v členských zemích EU včetně polského programu výstavby šesti jaderných reaktorů a projektu České republiky na přestavbu dalšího reaktoru v jižní oblasti Dukovany.

Během setkání Jeong také požádal parlament EU, aby věnoval pozornost dopadu, který by měl zákon Spojených států o snižování inflace (IRA) na jejich výrobce automobilů, protože zákon vylučuje elektrická vozidla montovaná mimo Severní Ameriku z daňových úlev.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Dohoda IRA, kterou v srpnu podepsal americký prezident Joe Biden, vyvolala obavy, že Hyundai Motor Co. a Kia Corp. ztratí pozici na americkém trhu, protože vyrábějí elektromobily v domácích závodech na export do USA.

Jižní Korea a členské státy EU, jako jsou Německo a Švédsko, jsou mimo jiné hlavními vývozci elektromobilů do USA a jihokorejská vláda s nimi hledala vzájemné porozumění.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí