Jižní Korea zahajuje očkování s nadějí získat kolektivní imunitu

Korea začíná s očkováním vakcínami AstraZeneca a Pfizer.

Jižní Korea rok po svém prvním případu představila svůj očkovací program. Ministerstvo zdravotnictví doufá, že do listopadu Korea dosáhne kolektivní imunity. Více než 5200 zdravotnických pracovníků a pacientů ve věku do 65 let v zařízeních dlouhodobé péče po celé zemi dostalo první dávku z dvoudávkového režimu vakcín vyvinutého britsko-švédským farmaceutickým gigantem AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.

První očkování bude podle zdravotnických úřadů dokončeno v březnu. Ke konci února dostalo vakcínu celkem 16 813 lidí, což představuje 0,3 procenta z 52 milionů obyvatel země. První várka vakcín AstraZeneca poskytne dávku 785 000 lidem. Vakcína byla vyrobena v místním závodě společnosti SK Bioscience Co. v rámci dohody o výrobním partnerství. Vakcíny společnosti AstraZeneca budou dodány celkem 1900 nemocnicím dlouhodobé péče a veřejným zdravotním střediskům po celé zemi.

Vakcína AstraZeneca je považována za vhodnější pro hromadné očkování, protože její skladovací teplota je 2 až 8 °C, ve srovnání s vakcínou amerického farmaceutického giganta Pfizer Inc., která vyžaduje skladování za velmi nízkých teplot. První skupina přibližně 55 000 zdravotnických pracovníků v nemocnicích s virovými pacienty dostane vakcíny Pfizer, které jsou součástí globálního projektu COVAX Facility Světové zdravotnické organizace.

První skupina zahrnuje 300 lékařů, zdravotních sester a dalších zdravotníků, kteří léčí pacienty s covid-19 v oblasti širšího Soulu. Dávky společnosti Pfizer pak budou podávány ve čtyřech dalších státních očkovacích zařízeních. Úřady plánují vybudovat 120 takových zařízení ve všeobecných nemocnicích, tělocvičnách a jiných vládních prostorách.

Zdravotnické autority rovněž uvedly, že vláda poskytne přiměřenou náhradu za závažné vedlejší nebo nepříznivé účinky plánovaných očkování. Vláda také pokryje náklady na pobyt v nemocnici a další druhy nákladů na léčbu. Pokud po vakcinaci zůstane někdo těžce postižený nebo zemře, pozůstalým bude náležet kompenzace až 430 milionů wonů (388 000 USD).

Jižní Korea již dříve oznámila, že si klade za cíl naočkovat 70 procent své populace do září, přičemž se předpokládá, že kolektivní imunita bude vytvořena do listopadu. Vláda již zajistila dostatek vakcín k naočkování 79 milionů lidí.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Soul.
Zdroj: Yonhap
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí