Zdroj: CzechTrade

Jižní Korea zavede online hlasovací systém založený na blockchainu

Jižní Korea zřídí online hlasovací systém založený na technologii blockchain jako součást vládního projektu inovace veřejných služeb pomocí futuristické digitální technologie.

Ministerstvo vědy a ICT uvedlo, že blockchain, distribuovaná databáze sdílená mezi uzly počítačové sítě, je jednou z nejdůležitějších digitálních technologií v blízké budoucnosti.

Ilustrační fotografie

Decentralizovaný úložný systém zaručuje přesnost a bezpečnost záznamu dat a vytváří důvěru bez potřeby důvěryhodné třetí strany. Blockchainy jsou dobře známé pro svou klíčovou roli v systému kryptoměn. Jižní Korea hledala způsoby, jak do veřejného sektoru přinést spolehlivé služby založené na blockchainu.

Nový hlasovací systém pomůže volebním orgánům uložit proces a výsledek hlasování elektronicky a bezpečně v blockchainu a zabrání možnému padělání nebo pozměňování dokumentů. Hlasovací systém blockchain navazuje na revidovaný zákon o hlasování, který umožňuje vyhlásit elektronické referendum.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Jihokorejská vláda zavedla online volební program v roce 2013, ačkoli systém byl používán pouze ve volbách do vedení v politických stranách, ve veřejných institucích a školách. „Nyní pracujeme na vylepšení systému hlasování o blockchainu a za letošní rok investujeme 1,5 miliardy wonů (1,1 milionu dolarů),“ uvedlo ministerstvo ve zprávě a v roce 2023 částku dále navýší.

Vláda vynaloží další tři miliardy wonů na vybudování online platformy, která bude uchovávat akademické záznamy a certifikáty každého jednotlivce pomocí technologie blockchain. Program pomůže firmám důvěryhodnějším způsobem ověřit minulé záznamy uchazečů o zaměstnání. Blockchain bude také aplikován na vládní schéma řízení dotací, které umožňuje veřejným institucím a orgánům místní samosprávy kontrolovat příjemce a jejich kvalifikaci.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí