Kalifornie schválila zákaz prodeje aut se spalovacími motory

Rozhodnutí o zákazu prodeje aut se spalovacími motory vstoupí v platnost v roce 2035. Velmi pravděpodobně urychlí přechod na elektrická vozidla v celé zemi, protože mnoho dalších států obvykle následuje kalifornské standardy.

Kalifornští regulátoři v druhé polovině srpna odhlasovali zavedení rozsáhlého plánu, který omezí a nakonec zakáže prodej aut s benzínovým pohonem. Guvernér státu Gavin Newsom označil tento krok za začátek konce pro spalovací motory.

Ilustrační fotografie

Očekává se, že nová politika urychlí globální přechod na elektrická vozidla. Nejenže je Kalifornie největším automobilovým trhem ve Spojených státech, ale další státy Kalifornii obvykle následují při stanovování vlastních emisních norem. Pokud tomu tak bude i tentokrát, očekává se že podobné restrikce se dotknou až třetiny automobilového trhu v USA.

Pravidlo bude vyžadovat, aby všechna nová auta prodávaná ve státě Kalifornie od roku 2035 neobsahovala emise skleníkových plynů. Pravidlo také stanovuje průběžné cíle, které vyžadují, aby 35 % nových osobních vozidel prodaných do roku 2026 produkovalo nulové emise. Tento požadavek se do roku 2030 vyšplhá až na 68 %.

Zdroj: The New York Times
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest USA v San Franciscu

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl