Zdroj: CzechTrade

Kam směřuje americký trh s bydlením?

Nárůst cen bydlení ve Spojených státech, vysoké hypoteční sazby a drahé stavební materiály jsou faktory, které vedou již narušený trh z nemovitostmi do dalšího očekávaného poklesu v roce 2023.

„Navzdory mírnému nárůstu se očekává, že nabídka na americkém trhu s rezidenčními realitami zůstane po nějakou dobu značně pod úrovní poptávky,“ řekl Robert Dietz, hlavní ekonom Národní asociace stavitelů domův reakci na prohlášení skupiny stavitelů domů NAHB, že důvěra majitelů domů klesá již desátý měsíc.

Ilustrační fotografie

Dietz uvedl, že výstavba rodinných domů zaznamená v příštím roce prudký pokles, vyšší úrokové sazby a pokračující zvýšené ceny stavebních materiálů odrazují velké množství potenciálních kupců.

Až 30letá fixní hypoteční sazba v listopadu podle Mortgage News Daily činila 7,29 %, což znamená nejvyšší hodnotu za posledních 20 let.

Mediální prodejní cena domů v USA byla v září 384 800 dolarů, což představuje 8,4% nárůst od září 2021. Ceny vzrostly ve všech regionech. Za předpokladu 10% akontace je měsíční hypotéka v USA o 100 dolarů vyšší než před rokem.

Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade USA (Chicago). 
Zdroj: www.usatoday.com

• Témata: Ekonomika ve světě

Doporučujeme