Kanada chce investovat 9,1 miliardy dolarů pro dosažení klimatických cílů do roku 2030

Kanadská vláda se zavázal k masivním investicím do klimatických projektů do roku 2030.

Kanada na konci března 2022 zveřejnila svůj první reálný plán pro dosažení svých klimatických cílů do roku 2030. Kanada se očekává vynaložit další 9,1 miliardy kanadských dolarů (7,3 miliardy amerických dolarů) na snížení uhlíkových emisí poté, co se jí opakovaně nedaří dosáhnout svých ročních emisních cílů.

Ilustrační fotografie

Výsledný Plán pro redukci emisí (Emissions Reduction Plan – ERP) je prvním podrobným plánem popisujícím celkovou strategii snížení uhlíkových emisí země o 40 až 45 procent pod jejich hodnotu z roku 2005, a to už do konce roku 2030.

Jedním z hlavních bodů plánu je nařízení o povinné bezemisnosti vozidel a cíl snížení emisí sektoru těžby ropy a zemního plynu o 42 procent pod současné hodnoty do konce roku 2030. Celých 60 procent prodaných vozidel lehké kategorie musí být do roku 2030 bezemisních, do roku 2035 pak musí být všechna v Kanadě prodaná vozidla lehké kategorie bezemisní.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Plán pro redukci emisí byl vydán pod záštitou Net-Zero Accountability Act – kanadského zákona o zodpovědnosti za dosažení čistě nulových emisí schváleného v létě loňského roku. Jako takový je pro vládu více zavazující než předešlé klimatické iniciativy.

Kanada je světově čtvrtým největším producentem ropy a desátým největším přispěvatelem k uhlíkovým emisím. Průmysl těžby ropy a zemního plynu je nejvíce znečišťujícím sektorem kanadské ekonomiky, následován je sektorem dopravy.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí