Kanada hlásí masivní přírůstky pracovních míst; zaměstnanost se poprvé dostala na úroveň před pandemií

Známky zotavení ekonomiky z pohledu pracovního trhu jsou bedlivě sledovány kanadskou centrální bankou.

Podle informací kanadského statistického úřadu si kanadská ekonomika v září připsala výrazné množství nových pracovních míst, čímž se celková zaměstnanost v ekonomice vrátila na úroveň před nástupem pandemie covid-19. Úroveň nezaměstnanosti dosáhla v září nejnižšího bodu za posledních 18 měsíců.

Radnice v Torontu a světelný nápis Toronto, Kanada
Toronto, Kanada

Kanadský statistický úřad oznámil čistý přírůstek 157 100 nových pracovních míst na plný úvazek. Míra nezaměstnanosti poklesla na 6,9 %, tedy nejnižší úroveň od února 2020.

Kanada úspěšně znovunabyla tři miliony pracovních míst, které ztratila v průběhu pandemie covid-19. Vlivem populačního přírůstku však Kanadě chybí dalších 276 000 pracovních míst, aby se dostala na před-pandemickou úroveň celkové zaměstnanosti v populaci.

Pracovní místa v září přibyla rovnoměrně v soukromém i veřejném sektoru. Podle analytiků jsou zmíněné přírůstky důkazem zrychlujícího se zotavování kanadské ekonomiky z covid-19. Kanadská centrální banka však stále čeká na známky dlouhodobě stabilního uzdravení ekonomiky proto, aby zaujala agresivnější postoj vůči zvyšování úrokových sazeb a upustila od kvantitativního uvolňování.

Současná úroveň úrokové míry stanovené centrální bankou v Kanadě je na svém historickém minimu 0,25 % a měla by tak i zůstat do okamžiku, kdy bude šok způsobený ekonomickými dopady covid-19 absorbován, podle odhadů pravděpodobně v druhé polovině roku 2022.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí