Kanada lídrem G7 v růstu HDP. Vděčí za to vysokým cenám ropy a obilovin

Růst HDP Kanady by mohl být i výraznější, pokud by kanadská vláda přijala opatření vstřícnější ke svému ropnému průmyslu.

Konflikt na Ukrajině zapříčinil prudký růst komodit. Kanada, jakožto významný exportér ropy a pšenice, těží ze zvýšení tržních cen těchto surovin na světovém trhu, a je tak i v lepším postavení na to ustát ekonomickou bouři, která hrozí uvržením předních světových ekonomik skupiny G7 do recese.

Ilustrační fotografie

Kanada je čtvrtým největším producentem ropy na světě a současně i čtvrtým největším exportérem pšenice. Komodity a zemědělství dohromady představují zhruba deset procent HDP Kanady.

„Podíváme-li se jaké statky Rusko a Ukrajina vyvážejí, jedná se o zhruba stejný košík zboží, který vyváží i Kanada,“ uvedl Pedro Antunes, hlavní ekonom the Conference Board of Canada. „Povede to k ziskům nejen pro firmy, ale i pro vládu.“

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Mezinárodní měnový fond (MMF) a ekonomové dotázaní agenturou Reuters předpovídají, že Kanada letos stane v čele G7 v měřítku ekonomického růstu.

MMF letos v dubnu odhadoval letošní HDP Kanady na 3,9 %, nejvyšší ve skupině G7. Vlivem zhoršení vyhlídek světových ekonomik se ale aktuálně očekává v zemích G7 růst menší, i tak by ale Kanada měla letos dosáhnout relativně silného růstu mezi 3,4 až 3,8 %.

Vysoká cena komodit přispěla v Kanadě k nejvyšší inflaci za posledních 40 let. Reakcí kanadské centrální banky bylo opakované zvýšení úrokových sazek, které činí investice firem dražšími.

Závazek kanadské federální vlády snížit emise uhlíku do roku 2030 nedovoluje ropným společnostem výrazněji rozšířit produkci, čímž omezuje výši potenciálního ekonomického růstu země. Produkce ropy za den v Kanadě má letos podle Kevina Birna, analytika pro S&P Global Commodity Insights, vzrůst pouze o 2 až 4 % z hodnot pro rok 2021.

Zemědělství také vykazuje oživení. Kanadské ministerstvo zemědělství očekává úrodu obilovin a řepky olejné na 86,5 milionu tun, což představuje produkci o 33 % vyšší než minulý rok, částečně i z důvodu výrazných such, které postihly Kanadu v minulém roce.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Oblasti podnikání: Energetika | Zemědělství a lesnictví
• Teritorium: Evropa | Kanada | Zahraničí