Zdroj: CzechTrade

Kanada nakoupí letouny F-35 od Lockheed za 15 miliard dolarů

Tato investice je dlouho očekávaným krokem k modernizaci kanadského zbrojního vybavení. Další na řadě by měly být investice do zabezpečení kanadské arktické hranice, či dlouhodobě podfinancovaného námořnictva.

Kanada 9. ledna 2023 potvrdila nákup 88 letounů F-35 od americké zbrojní firmy Lockeed Martin Corp za 19 miliard kanadských dolarů (14,2 miliardy amerických dolarů). Kanada se posledních deset let potýká s velkými problémy stárnoucích zbrojních systémů leteckých, námořních i pozemních ozbrojených sil.

Ilustrační fotografie

Uskutečnění nákupu letounů, představujícího největší investici kanadského letectva za posledních 30 let, je tak vnímáno jako dlouho očekáváný krok k modernizaci kanadského zbrojního vybavení.

První Letouny F-35, které mají nahradit současné více jak 40 let staré stíhačky, by měly být doručeny v roce 2026. Plnou operativní schopnost nabyde flotila mezi roky 2032 a 2034. Celková cena za nákup a provoz celého životního cyklu letounů do roku 2070 je odhadována na 70 miliard kanadských dolarů.

Optická kabeláž od výrobce z Jihlavska slouží vojskům NATO i armádě Ukrajiny

Kanada se nyní chystá investovat do obrany svého arktického území. Kanadští spojenci v rámci Severoatlantické aliance (NATO) často kritizují nedostatečný růst jejích výdajů na vojenské účely. Problémem kanadských vládních nákupů zbrojního materiálu je jejich politizovanost, kdy střídání vlád často ukončí dlouholeté strategické nákupy.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters.

• Oblasti podnikání: Obranný průmysl
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme