Kanada pomůže Evropě importem energií. Trvá ale na dodržení svých klimatických cílů

Repsol a Pieridae Energy mají zavést infrastrukturu pro obchod se zkapalněný zemním plynem, která může být později využita i pro obchod s vodíkem nebo amoniakem.

Podle kanadského premiéra Justina Trudeau chce být Kanada Evropě dobrým partnerem v obchodu s energiemi, nechystá se však opustit od svých klimatických cílů a plánovaného přechodu k ekologičtějším palivům.

Ilustrační fotografie

Kanada v březnu zveřejnila detailní plán dosažení svých klimatických cílů do roku 2030 o celkové hodnotě investic 9,1 miliardy kanadských dolarů. Tento plán má dosáhnout snížení uhlíkových emisí o 40 až 45 procent pod úroveň z roku 2005 do roku 2030.

Nejvíce znečisťujícím sektorem kanadské ekonomiky je sektor ropy a zemního plynu, který zapříčiňuje zhruba 26 procent celkových emisí země. Tento sektor čelí drastickým krokům pro dosažení vládních klimatických cílů.

„Kanada je jedením z největších producentů ropy a zemního plynu na světě, současně ale víme, jak zásadní je rychlý přesun k čistě nulovým emisím,“ uvedl Trudeau.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Vláda vede diskuzi s Repsol a Pieridae Energy – dvěma společnostmi, které stojí za navrhovanými exportními zařízeními pro vývoz zkapalněného zemního plynu. Debatují o možnostech urychlení procesu posílení energetického exportu do Evropy.

„Kanada chce zůstat dobrým partnerem pro vývoz energie k našim evropským přátelům, nikdy ale nezpomalíme náš boj proti změně klimatu. […] Součástí toho je i uvědomění si, že stejná infrastruktura vybudovaná pro zkapalněný zemní plyn může být využita pro vodík nebo amoniak, které by se mohly stát pohonem pro tranzici směrem od fosilních paliv,“ vysvětlil Trudeau.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí