Kanada se stává významným centrem pro výrobu materiálů do baterií pro elektromobily

Kanadská federální vláda a vláda provincie Québec podporují výstavbu kanadského ekosystému pro výrobu baterií do elektromobilů.

General Motors Co (dále jen GM) a jihokorejská firma POSCO Chemical se chystají postavit zařízení o hodnotě 400 milionů dolarů na produkci materiálů pro výrobu baterií do elektromobilů v Kanadě. GM plánuje v budoucnu produkovat skoro výhradně elektrické automobily.

Ilustrační fotografie

Nová kanadská továrna v Becancour v provincii Québec bude vyrábět aktivní materiál pro katody pro využití v bateriích do vozidel. Katody jsou nejdražší, nejvíce komplexní součástí baterií do elektromobilů.
„Katoda představuje 40 % nákladů na každou baterii do elektromobilu,“ uvedl Scott Bell, prezident a ředitel GM Canada. „Do roku 2025 plánujeme zvýšení výrobní kapacity elektromobilů v Severní Americe na jeden milion kusů.“

Práce na výstavbě kanadského zařízení již započaly. Cílem je její uvedení do provozu nejpozději do roku 2025. Zařízení by mělo poskytnou přibližně 200 pracovních míst. GM plánuje konstrukci elektromobilů s výlučným pohonem na elektřinu do roku 2035.

Aktivní materiál pro katody vyráběný v québeckém zařízení bude využit v lithiových bateriích společnosti GM pro pohon automobilů jako Chevrolet Silverado EV, GMC HUMMER EV a Cadillac LYRIQ. Továrna GM Ingersoll v kanadské provincii Ontario zahájí výrobu elektromobilů ještě v letošním roce.

GM a POSCO Chemical na projektu spolupracují i s kanadskou federální vládou a vládou provincie Québec, detaily této spolupráce však ještě nebyly zveřejněny. Kanada je bohatá na minerály používané pro výrobu baterií včetně lithia, kobaltu a niklu a aktivně se snaží přilákat výrobce baterií pro zajištění budoucnosti svého automobilového průmyslu v kontextu světového příklonu k nízkoemisním vozidlům.

Ministr průmyslu Kanady Francois-Philippe Champagne označil Becancour za centrum kanadského ekosystému pro výrobu baterií do elektromobilů. Ministr dále naznačil brzké ohlášení plánů na podporu výstavby továrny na baterie v Kanadě.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Témata: Ekonomika ve světě