Zdroj: CzechTrade

Kanada urychlí byrokracii pro projekty v oblasti kritických minerálů

Kanada dále nabízí 30procentní daňový kredit na podporu průzkumů pro těžbu niklu, lithia, kobaltu, grafitu, mědi, či vanadia a uranu.

Kanada v prosinci 2022 představila strategii pro zvýšení výroby a zpracování kritických minerálů využitých v bateriích do elektromobilů. Vláda se zavázala přezkoumat schvalovací procesy pro projekty v oblasti kritických minerálů ve snaze snížit byrokratickou zátěž tak, aby mohly být projekty realizovány co nejrychleji.

Ilustrační fotografie

Kanadský ministr pro nerostné bohatství Jonathan Wilkinson uvedl, že vláda vyčlenila čtyři miliardy kanadských dolarů v rozpočtu z roku 2022 na podporu tohoto sektoru. Federální vláda nabídne společnostem se zájmem o investování a výrobu v oblasti kritických minerálů pomoc při žádání o potřebná povolení skrze kancelář Critical Minerals Centre of Excellence.

Kritické minerály jsou klíčovými prvky pro výrobu baterií do elektromobilů, elektroniky a solárních panelů. Jejich role je vnímána jako zásadní pro přechod Kanady k více zelené ekonomice. Přestože je Kanada domovem jedněch z největších nalezišť těchto minerálů na světě, zavedení potřebné infrastruktury a uvedení důlních projektů do provozu potrvá přibližně 5 až 25 let.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Na vině pomalého rozjezdu kanadského ekosystému výroby baterií je především obsáhlá byrokracie zahrnující například povinné vyjednávání s původním obyvatelstvem.

Kanada v roce 2020 podepsala akční plán spolupráce se Spojenými státy americkými s cílem zajistit spolehlivé dodavatelské řetězce mezi partnerskými zeměmi. Podobné dohody existují i mezi Kanadou a Evropskou unií nebo Japonskem, tedy zeměmi, které se snaží omezit dominanci Číny na světovém trhu s bateriemi.

Ottawa upřednostňuje těžbu a zpracování lithia, grafitu, niklu, kobaltu, mědi a vzácných nerostů. Kanada dále nabízí 30procentní daňový kredit na podporu průzkumů pro těžbu niklu, lithia, kobaltu, grafitu, mědi, či vanadia a uranu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí