Kanada utužuje pravidla pro převzetí většinových podílů v sektoru klíčových minerálů

Kanada posílila ochranu dodávek kritických minerálů a citlivých osobních dat z důvodu národní bezpečnosti.

Kanada na konci března přitvrdila pravidla pro zahraniční investice, aby ochránila dodavatelské řetězce kritických minerálů, které jsou vystaveny rostoucímu tlaku ze strany poptávky po kovech na výrobu elektromobilů.

Tento krok přišel ve chvíli, kdy USA utužilo spolupráci s Kanadou s cílem posílení regionálních dodavatelských řetězců a vytvoření protiváhy čínské dominanci v tomto sektoru.

Podle nových pravidel by snaha o převzetí většinového podílu ve firmách specializujících se na kritické materiály a citlivá osobní data, stejně jako investice „státem vlastněných, či státem ovlivňovaných investorů“ mohla spustit přezkoumání ve jménu národní bezpečnosti.

Naše vláda upravila tato pravidla tak, aby poskytla kanadským podnikům a investorům větší jistotu,“ uvedl John Power, mluvčí Ministerstva pro inovaci, vědu a průmysl. Tato úprava pravidel reaguje na obavy o národní bezpečnost spojené s investicemi týkajícími se potenciálně citlivých technologií, citlivých osobních dat a bezpečnosti dodavatelských řetězců kritických minerálů.

Kanada letos zveřejnila seznam 31 minerálů, které chápe jako klíčové pro svou ekonomiku – je mezi nimi mimo jiné i hliník, kobalt, měď a nikl.

Washington na Kanadu čím dál více nahlíží jako na svůj „51. stát“ pro potřeby dodávek minerálů a plánuje prohloubení finančního a logistického partnerství s kanadským těžebním průmyslem. Obě země jsou členy Energy Resource Governance Initiative, tedy dohody o sdílení zkušeností a zdrojů v oblasti důlní těžby.

Kanada v roce 2012 oznámila, že zabrání státem vlastněným firmám převzetí rozhodujícího podílu v kanadských ropných píscích. V nedávné době pak odmítla s odkazem na národní bezpečnost návrh Shandong Gold’s odkoupit Arctic miner TMAC Resources.

Vypracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters