Kanada zaznamenala největší přebytek obchodu za posledních 13 let

Exporty více než vyvážily ekonomické dopady povodní v Britské Kolumbii.

Kanada v listopadu 2021 oznámila přebytek obchodu v hodnotě 3,13 miliardy kanadských dolarů (2,45 miliardy amerických dolarů), který představuje její největší přebytek obchodu za posledních 13 let. Kanadský statistický úřad v lednu 2022 dále uvedl, že rekordně velké exporty více než vyvážily dopady vážných potop v provincii Britská Kolumbie.

Ilustrační fotografie

Úroveň vývozu i dovozu dosáhla rekordní výše po druhý měsíc v řadě za sebou, což mělo za následek růst celkového přebytku obchodní bilance Kanady na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v září 2008 (3,45 miliardy kanadských dolarů).

Peter Hall, hlavní ekonom kanadské agentury pro vývoz, uvedl, že tato data značí, jak významně se světová ekonomika uzdravila z následků covid-19: „Ekonomika se oživila rychleji a robustněji, než se očekávalo.“ Hall dále zdůraznil, že vývozy energií vzrostly o 2,8 procenta. Kanada je významným exportérem surové ropy a zemního plynu.

Celkový vývoz v říjnu 2021 vzrostl o 3,8 procenta, čímž vyrovnal negativní vliv listopadových rozsáhlých povodní v Britské Kolumbii, které dočasně odřízly veškeré pozemní komunikace do největšího kanadského přístavu Vancouveru.

Kanadský statistický úřad dále poznamenal, že data o mezinárodním obchodu jsou do jisté míry nadhodnocena kvůli zdravotnickému materiálu, který je do Kanady importován pro balení a následně reexportován. Kanadský vývoz očištěn o zdravotnický materiál v říjnu vzrostl o 2,4 %, dovoz očištěný o zdravotnický materiál ale za stejné období poklesl o 0,1 procenta.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí