Zdroj: CzechTrade

Kanadská Alberta očekává přebytek rozpočtu 2,4 miliardy dolarů díky silné ropě

Mezi možnými investicemi je i zavedení provinční policie nebo provinčního systému důchodového zabezpečení v kanadské provincii Alberta.

Ekonomika kanadské provincie Alberty, která je silně napojena na těžbu ropy, očekává letošní přebytek rozpočtu 2,4 miliardy kanadských dolarů. Ušetřené finance mají poputovat na splacení části veřejného dluhu, posílení veřejných služeb jako je zdravotnictví, školství, či právní stát a ochranu ekonomiky před budoucími výkyvy ceny ropy.

Ilustrační fotografie

Provinční ministr financí Travis Toews uvedl: „Naše neutuchající snaha o přilákání investic, zvýšení počtu pracovních míst a diverzifikaci zajistila pozici Alberty jako ekonomického motoru Kanady.“ Celý rozpočet je podle Kanadské federace nezávislých podniků (the Canadian Federation of Independent Business) silně růstově orientovaný a daňově konzervativní, i když nedošlo ke snížení daňové zátěže pro malé podniky, o který Federace usilovala.

Provincie Alberta je domovem 4,4 milionu Kanaďanů. Letošní výnosy provinční rozpočtu jsou očekávány na úrovní 70,7 miliardy kanadských dolarů s provinčními výdaji 67 miliard kanadských dolarů.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Přímé výnosy z těžby ropy z albertských ropných písků formou tzv. royalties se mají postarat o 12,6 miliardy kanadských dolarů v rozpočtu. Vysoké ceny ropy od počátku invaze na Ukrajinu zapříčinily oživení utlumeného těžebního průmyslu v Albertě. Současná cena ropy typu West Texas Intermediate by se měla v následujících několika letech udržet na ceně kolem 70 až 80 amerických dolarů za barel. Alberta si díky příjmům z období drahé ropy udržela nejnižší daně v Kanadě a nulovou provinční daň z přidané hodnoty.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Canadian Press

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme