Kanadská centrální banka spatřuje pozitivní signály v ekonomice


  • Země: CA – Kanada
  • Datum zveřejnění: 08.04.2019

Guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz se nechal v pondělí slyšet, že vyhlídky kanadského hospodářství dále vyžadují úrokovou míru pod svou neutrální úrovní. Guvernér však současně konstatoval, že nedávná data naznačují, že období slabého růstu bude pouze přechodné.
Ve svém projevu na těžařské konferenci ve městě Iqaluit v kanadském teritoriu Nunavut, Poloz uvedl, že nejistoty v mezinárodním obchodu zatěžkávají jak Kandu, tak i světovou ekonomiku, jejíchž výkonnost nedosahuje hodnot očekávaných před několika měsíci. I přes ty to nesnáze lze podle Poleze spatřit jasné pozitivní signály, že se kanadská ekonomika adaptuje. „Nedávná ekonomická data se ukázala jako konzistentní s naším očekáváním, že období růstu pod úrovní potencionálního produktu, bude pouze dočasné,“ uvedl Poloz.
Kanadská centrální banka, která strmě navýšila úrokové míry celkem pětkrát od července 2017, se minulý měsíc držela v pozadí, varujíc před „zvýšenou nejistotou“ v načasování budoucích zvýšení úrokových sazeb. Příští rozhodnutí o jejich úrovni má být dosaženo 24. dubna.
Poloz dále řekl, že protekcionistická obchodní opatření nadále představují hrozbu pro Kanadu a znesnadňují firmám investice. Vyjádřil současně ale i přesvědčení, že existující obchodní smlouvy pomohou ochránit Kanadu před některými negativními vlivy.
Guvernér dále zmínil i důležitost snižování obchodních bariér mezi kanadskými provinciemi. Podle jeho odhadů by toto snížení mohlo posílit ekonomický růst Kanady o 0,2procentních bodů ročně, což je ekvivalent 4,5 miliard CAD (3,4 miliard USD).

Zpracoval CzechTrade, tým Calgary
Zdroj: Reuters

Souborové přílohy

Pravidelné novinky e-mailem