Kanadská centrální banka vidí znaky ochlazení na trhu s nemovitostmi

Horký trh s nemovitostmi v Kanadě nese známky zpomalení, ceny jsou však vinou spekulace stále o zhruba 40 % vyšší než v loňském roce.

Kanadská centrální banka začala v červnu pozorovat známky toho, že se kanadský horký trh s bydlením ochlazuje. Návrat do normálu ale podle guvernéra banky, Tiffa Macklema, potrvá delší dobu.

Sektor s rezidenčními nemovitostmi na konci roku 2020 a v prvním čtvrtletí roku 2021 prudce posílil. Ceny domů strmě vzrostly především kvůli vysoké aktivitě investorů. Celostátní průměrná prodejní cena domova klesla letos v květnu o 1,1 %, stále však byla o 38,4 % vyšší než v květnu loňského roku.

„Začínáme vidět první znaky určitého ochladnutí na trhu s bydlením. Očekáváme růst nabídky a zpomalení poptávky, a tak i větší rovnováhu na trhu s bydlením. Současně ale očekáváme, že tento proces potrvá delší dobu. Je to něco, co velmi bedlivě sledujeme,“ dodal k situaci Macklem.

Macklem dále zopakoval, že podle informací centrální banky je hlavním motivem nebývale vysoké poptávky po nemovitostech určených k bydlení spekulace, tedy snaha prodat dům se ziskem. Podle Macklema jsou ale takto způsobené skoky v cenách neudržitelné. „Úrokové sazby jsou nebývale nízké, což znamená, že se mohou v budoucnu výrazně zvýšit,“ pokračoval Macklem.

Kanadská centrální banka loni snížila všechny klíčové úrokové sazby na rekordně nízkých 0,25 % a Macklem zopakoval, že by tyto sazby měly zůstat nízké do doby, než se ekonomický propad způsobený covid-19 absorbuje, což by mělo nastat někdy v druhé polovině roku 2022. „Ekonomické zotavení postupuje slibně…(ale) úplné uzdravení ekonomiky nějaký čas potrvá. Třetí vlna covidu-19 situaci zkomplikovala,“ dodal Macklem.

Kanadská ekonomika vykazuje známky proměnlivého růstu v druhém čtvrtletí roku 2021 následujícím po ostrém ekonomické oživení na začátku letošního roku.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí