Kanadská ekonomika je podpořena zotavující se ekonomikou USA

Stimulace americké ekonomiky se projevuje ve vyšší poptávce po kanadském zboží a komoditách.

Americká ekonomika oživená dalším stimulačním balíčkem zažívá nejprudší růst za posledních několik desetiletí. Toto prudké oživení sekundárně ovlivňuje i kanadskou ekonomiku, která jeví známky vlastního oživení z propadu způsobeného pandemií.

Americký prezident Joseph Biden na začátku března letošního roku stvrdil záchranný balíček o objemu 1,9 bilionu USD, který mimo jiné milionům Američanům poskytne šeky v hodnotě 1400 USD, a prodlouží tak program finanční pomoci nezaměstnaným (ve výši 300 CAD měsíčně).

Ekonomové na základě tohoto stimulačního balíčku i rychle pokračující očkovací kampaně očekávají silný růst hospodářství USA. Medián odhadovaného růstu americké ekonomiky za rok 2021 je 5,5 procenta – jedná se o nejstrmější růst od roku 1984.

Výzkumná společnost Oxford Economics dokonce odhaduje, že USA v letošním roce přispěje k růstu světové ekonomiky více než Čína. Stalo by se tak poprvé od roku 2005.

Očekává se, že tento strmý růst nepřímo podpoří i ekonomiku Kanady, především skrze zvýšenou americkou poptávku po kanadském zboží a rostoucími cenami komodit. „Již nyní vidíme důkaz o tom, že uzdravení americké ekonomiky pomáhá té kanadské,“ prohlásil Dennis Darby, prezident Kanadského sdružení pro výrobce a exportéry. Jeho sdružení předpovídá, že stimulační balíček USA podpoří růst kanadské ekonomiky o půl procentního bodu.

Export do USA vzrost v lednu letošního roku o 11,3 procenta na 37,2 miliard USD, mimo jiné i díky rostoucí ceně surové ropy a dřeva. Jednalo se o měsíc s nejsilnějším kanadským exportem do USA od září roku 2019. Následný kanadský přebytek obchodu se zbožím o velikosti 6,2 miliardy USD byl největším od roku 2008.

Očekává se však, že jakmile se zdravotní a hygienické restrikce v USA uvolní, američtí spotřebitelé přesunou část své spotřeby do oblasti služeb, ve kterých kanadské společnosti nedokáží tolik konkurovat.

Biden dále oznámil i plány na ambiciózní investice do infrastruktury, které by mohly dále podpořit zotavující se kanadskou ekonomiku. Nadále je však hlavní prioritou kanadských autorit zajistit, aby byla Kanada vyjmuta z provizí amerického prezidenta na podporu výrobků z USA, především v oblasti státních zakázek.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada
Zdroj: Reuters
• Oblasti podnikání: Obchod