Kanadská ekonomika potřebuje víc investic, nikoli stimulaci

Odpovědí mají být především soukromé investice do nových technologií.

Podle guvernéra kanadské centrální banky Tiffa Macklema tamní ekonomika nepotřebuje další ekonomické stimuly, ale spíše vládní i soukromé investice pro vytvoření silnější kapacity nabídky jako odpověď na robustní poptávku spotřebitelů.

Ilustrační fotografie

Podle Macklema je kanadská ekonomika již ve fázi uzdravování způsobené především silnou poptávkou na straně spotřeby. Nyní je potřeba tuto poptávku udržet investicemi do kapacity na straně nabídky.

Kanadský premiér Justin Trudeau loni v předvolební kampani přislíbil 78 miliard kanadských dolarů (62 miliard amerických dolarů) na zotavení kanadské ekonomiky v průběhu následujících pěti let.

Macklem dále uvedl, že s inflací vysoko nad cílem dvou procent je růst produktivity o to potřebnější. Společnosti mohou přispět k růstu produktivity investováním do nových technologií podporující efektivitu práce. „Investice jsou kritické pro růst ekonomiky bez inflačních tlaků,“ nechal se slyšet Macklem.

Přestože se úroveň nezaměstnanost v Kanadě navrátila k předpandemickým hodnotám rychleji než ve Spojených státech amerických, produktivita kanadských podniků zaostává. Nedostatečná produktivita je podle Macklema způsobena přísnějšími vládními restrikcemi a nižší úrovní soukromých investic.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí