Kanadská ekonomika v dubnu poklesla, jde o první pokles od začátku pandemie

Třetí vlna covidu-19 se projevila jako těžká rána pro kanadskou ekonomiku. Současná očekávání jsou však mnohem optimističtější.

Kanadský statistický úřad uvádí, že HDP Kanady zaznamenalo v dubnu letošního roku pokles, reálný hrubý domácí produkt poklesl poprvé od dubna minulého roku, kdy se země potýkala s první vlnou onemocnění covid-19. Podle původních očekávání mělo HDP v dubnu poklesnout až o 0,8 %.

Na vině poklesu HDP letos v dubnu byl především 5,5% pokles v maloobchodním prodeji po dvou měsících růstu. Prodeje v maloobchodě letos v březnu vzrostly meziročně o 26,7 % na hodnotu 55,3 mld. CAD. Zpracovatelský průmysl letos v dubnu poklesl o 1 % po březnovém růstu 1,5 %.

Kanadský statistický úřad dále oznámil, že sektor nemovitostí poklesl v dubnu o 0,7 %, jednalo o první pokles od října roku 2020 způsobený především vlivem zpomalení prodejů domů a bytů ve velkých kanadských městech. Hoteliérství pak utrpělo v dubnu ztrátu 4,6 %.

Pokles HDP v dubnu znamenal celkový pokles ekonomické aktivity v Kanadě v porovnání se stavem před pandemií (únor 2020) o přibližně 1 %. Tento pokles byl způsoben především třetí vlnou onemocnění covid-19 spojenou s rychlým šířením nových variant viru.

Dobrou zprávou je, že se očekává, že data za červen a červenec prokáží rychlé oživení kanadské ekonomiky odrážející znovuotevírání ekonomik všech kanadských provincií a teritorií.

Podle současných indikátorů se očekává celoroční růst v druhém čtvrtletí roku 2021 na úrovni minimálně 2 %. Jde o velmi pozitivní zprávu po předchozích predikcích neutrálního růstu.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Canadian Press
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí