Zdroj: CzechTrade

Kanadské Cameco dodá uran pro ukrajinské jaderné elektrárny

Odhadovaná hodnota dohody je alespoň čtyři miliardy kanadských dolarů. Kanadské Cameco podepsalo dohodu s představiteli Ukrajiny o dodávkách fluoridu uranového (UF6) po dobu 12 let mezi lety 2024 až 2035.

Ukrajinská strana se zavázala k odběru uranu pro potřeby všech svých reaktorů. Z důvodu nevyzpytatelnosti vývoje ruské invaze na Ukrajině je součástí dohody pro obě strany i úprava objemu dodávek s dvouletým předstihem.

Ilustrační fotografie

Cameco v loňském roce znovu zahájilo těžbu v největším dole na vysoce koncentrovaný uran na světě v severním Saskatchewanu. Důvodem oživení těžby je růst ceny uranu, způsobený invazí na Ukrajinu i popularitou snižování uhlíkových emisí.

Kanada si slibuje dosažení i dalších dohod dodávek kanadského uranu se zeměmi východní Evropy, které usilují o omezení své energetické závislosti na Rusku. Kanadský ministr nerostného bohatství Jonathan Wilkinson uvedl, že Kanada je obrovským světovým hráčem v oblasti nerostných surovin. Wilkinson také Reuters prozradil, že jedná s několika evropskými zeměmi o další možné spolupráci.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: EnergyNow Media.

• Teritorium: Amerika | Kanada | Ukrajina | Zahraničí

Doporučujeme