Kanadské těžební firmy podporuje růst kapitálu i investice

Kromě růstu kapitálu na burze dosahujících miliard kanadských dolarů má kanadský těžební průmysl přislíbeny vládní investice v hodnotě čtyř miliard kanadských dolarů.

Kanadské těžební firmy hledající nová naleziště kritických minerálů by podle CEO Torontské akciové burzy měly letos zůstat v čele společností s největším růstem kapitálu.

Ilustrační fotografie

Významným zdrojem kapitálu proudícího do těžby a průzkumu nových nalezišť kritických minerálů v Kanadě jsou velké korporace jako BHP Ltd nebo Rio Tinto, které poskytují svůj kapitál menším průzkumným a těžařským firmám v Kanadě. Menší těžařské firmy jsou podpořeny i plánem kanadské federální vlády, která v letos zveřejněném rozpočtu vyčlenila čtyři miliardy kanadských dolarů na podporu těžby zásadních minerálů.

„Myslím si, že budeme svědky renesance těžebního průmyslu, kterou jsme tu neměli mnoho let. Už jen díky tomu, co se děje se světovou poptávkou a nabídkou,“ uvedl CEO Torontské burzy (TSX) Loui Anastasopoulos pro agenturu Reuters v poukazu na rostoucí investice do důležitých minerálů.

Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Růst kapitálu těžebních firem by měl posílit vyhlídky Kanady na využití jejích obrovských zásob minerálů, jako jsou kobalt, lithium, nikl a měď, které jsou klíčovými surovinami pro dekarbonizaci kanadské ekonomiky. Posílení těžby těchto minerálů by také mělo přispět ke snížení závislosti na dovozu surovin z Číny, jež vlastní zhruba 50 % známých světových zásob nerostů.

V prvních šesti měsících roku těžařské firmy s akciemi obchodovanými na Torontské burze zvýšily objem svého kapitálu o 3,1 miliardy kanadských dolarů, což představuje zhruba 25 % celkového nabytého kapitálu na TSX a sesterské burze TSX Venture Exchange (TSXV). Společnost Lithium Chile sídlící v Calgary a torontská Northern Graphite Corporation dosáhly nejvyššího kapitálového růstu ze soukromých zdrojů, a to 51 milionů kanadských dolarů.

Rio Tinto letos v červnu přislíbilo nákup desetiprocentního podílu ve společnosti Nano One Materials z Britské Kolumbie za deset milionů kanadských dolarů. Nano One Materials se podílí na produkci materiálů využitých v katodách lithiových baterií. BHP v únoru letošního roku zakoupilo pětiprocentní podíl ve společnosti Filo Mining exportující měď a zlato se sídlem ve Vancouveru za 100 milionů kanadských dolarů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí