Kanadský Imperial Oil (Exxon Mobil) představil plán na výrobu paliva z obnovitelných rostlinných zdrojů

Investice do čistých energií jsou výsledkem především zesílení tlaku kanadské vlády na podporu životního prostředí.

Imperial Oil Ltd, jeden z největších kanadských producentů a rafinérů ropy, odhalil 25. srpna plán na zpracování rostlinného oleje pro výrobu obnovitelného dieselu v rafinérii ve Strathconě, která denně vyprodukuje až 191 tisíc barelů paliva. Projekt je součástí plánů Exxon Mobil Corp (většinového vlastníka Imperial Oil) vyprodukovat více jak 40 tisíc barelů nízkoemisních paliv do roku 2025.

Imperial Oil se sídlem v Calgary usiluje o vybudování zařízení na hydrosulfurizaci a využití modrého vodíku z fosilních paliv ke zpracování surovin jako je olej ze sójových bobů nebo řepky olejné. Tento projekt byl měl být završen do roku 2024 a měl by vyprodukovat 20 tisíc barelů dieselu denně.

Finální schválení závisí na podpoře vlády, vstřícným podmínkám na trhu a prokázání ekonomické konkurenceschopnosti tohoto projektu. Příští rok vejde v Kanadě v platnost Standard čistého paliva (Clean Fuel Standard), který má razantně podpořit investice do technologií „čisté energie“ a ustanovit plán pro obchodování s nízkoemisními kredity, které více znečišťující společnosti budou moci odkupovat od společností s nízkoemisní výrobou.

Bude umožněna rychlejší a hlubší dekarbonizace s motivací trhu, takže technologie mohou být vyvíjeny více efektivně,“ uvedl Andy Madden, viceprezident pro strategii a plánovaní společnosti Exxon.
Výrobní proces Imeperial Oil by podle Exxonu měl každoročně zachytit pod zemí asi 500 tisíc tun oxidu uhličitého. Kanadský Standard čistého paliva usiluje o snížení emisí skleníkových plynů o 30 % oproti úrovni z roku 2005, a to do roku 2030.

Americké rafinérie jako Valero Energy a Marathon Petroleum využívají podpory vlády USA k výrobě obnovitelného dieselu. Pokud budou všechny americké projekty na výrobu obnovitelného dieselu dokončeny, USA by mělo být schopno vyprodukovat až 330 tisíc barelů tohoto paliva denně.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Chemický průmysl | Energetika
• Teritorium: Kanada | Spojené státy americké