Kazachstán je připraven vyrábět až 500 tisíc tun benzinu AI-92

Ministerstvo energetiky hovořilo o zásobách paliva v zemi.

Podle ministerstva energetiky rezervy nejoblíbenější značky benzinu Natural 92 jsou dostatečně velké, takže není nutné ho dovážet ze sousedního Ruska.

„Máme následující zásady: vytváříme strategické rezervy. V současné době se v Kazachstánu snažíme zachovat úroveň maximálně 300 tisíc tun pro toto palivo. Vzhledem k tomu, že nemůžeme surovinu exportovat, nadprodukujeme benzín a více než 350 tisíc tun leží v nádržích. Máme příležitost vyrábět tento rok více než 500 tisíc tun. Proto mluvíme o přebytku,“ řekl místopředseda vlády Bolat Akchulakov v úterý na setkání v Senátu.

Podle ministerstva energetiky spotřeba motorové nafty v Kazachstánu činí přibližně 4,5 milionu tun. S přihlédnutím k jarnímu a podzimnímu terénu v zemědělství však budou náklady více než obvykle. Mezitím v loňském roce v Kazachstánu bylo vyrobeno asi 300 tisíc tun motorové nafty při spotřebě 630 tisíc tun.

„Byli jsme připraveni vyrábět loni, ale strávili jsme půl roku na certifikaci paliv a to je požadavek mezinárodní agentury IATA, která byla v loňském roce dokončena. V letošním roce vyrobíme 694 tisíc tun leteckého petroleje s domácí spotřebou kolem 630-650. Pokud bude spotřeba větší, nechali jsme možnost dodat z Ruska až 300 tisíc tun leteckého kerozinu i v případě nepředvídaných okolností,“ uzavřel místopředseda vlády.

Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál. www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty.

Pravidelné novinky e-mailem