Kazachstán v lednu až únoru vyprodukoval 10 miliard metrů krychlových plynu

To je o 9,2 % více než o rok dříve. Včetně produkce plynu v plynném stavu činila celková produkce čtyři miliardy metrů krychlových, olej vzniklý při výrobě šest miliard metrů krychlových.

V hodnotovém vyjádření dosáhla produkce plynu 52,2 miliardy tenge (index průmyslové produkce 108,9 %). Většina produkce podle očekávání připadla na region Atyrau – 4,6 miliardy metrů krychlových. Jde o  meziroční růst o 18,3%.

Ilustrační fotografie

Do první trojky tradičně patří také regiony Západní Kazachstán s 3,7 miliardy metrů krychlových a Aktobe s jednou miliardou metrů krychlových.

V lednu až prosinci 2021 země vyrobila 54,3 miliardy metrů krychlových zemního plynu, to je o 1,5% méně než o rok dříve. Kazachstán vypracovává Komplexní plán rozvoje plynárenského průmyslu, jehož cílem je kompletní revize produkce zemního plynu a doprovodných produktů, uvádí Ministerstvo energetiky Republiky Kazachstán.

Plán zahrnuje aktivity, jako je zvýšení základny zdrojů, práce na novém cenovém modelu, zvýšení kapitálových investic pro udržení bezpečného provozu, protože hlavní infrastruktura byla vybudována během sovětské éry.

Zdroj: Centrum obchodní informace www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán.

• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí