Kazachstán vyčlenil na plynofikaci 125 miliard tenge

V zemi je jen šest regionů, jejichž úroveň plynofikace je více než 90procentní.

plynovod-segment-100884286-120.jpgMinistr energetiky Nurlan Nogayev sdělil výsledky, jak probíhá plynofikace země a kolik finančních prostředků se na ni vynakládá.
Na konci roku bylo v zemi pouze šest regionů, jejichž úroveň plynofikace přesahuje 90 procent. Jedná se o regiony Atyrau, Mangistau, Almaty, Západní Kazachstán, Šymkent a Aktobe. Kromě severních oblastí zůstává nepokryta také východní část Kazachstánu. Podle šéfa ministerstva energetiky se výstavba plynovodu z Ruska jeví jako nejlepší volba pro plynofikaci.

„Výstavba plynovodu umožní plynofikaci obyvatel těchto regionů, týká se to 2,1 milionu obyvatel. Objem spotřeby se odhaduje na 2,3 miliardy metrů krychlových ročně. Byla vytvořena pracovní skupina mezi společnostmi KazTransGas JSC a Gazprom PJSC. Na ruské straně se problém řeší,“ uvedl ministr.

Nurlan Nogayev samostatně hovořil o zplyňování města Nur-Sultan. Plynofikace kapitálu je rozdělena do tří fází. V současné době Akimat staví první fází s devíti startovacími komplexy. Podle něj v letech 2015-2020 ministerstvo na náklady státního rozpočtu přidělilo cílené převody akimatům (vedoucím místní samosprávy( na plynofikaci ve výši 125 miliard tenge, z čehož 76 miliard tenge bylo přiděleno za poslední dva roky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán.
Zdroj: www.kapital.kz
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Kazachstán