Každá jedenáctá německá firma se nachází před bankrotem

Rezervy německých společností se v průběhu koronovirové krize výrazně snižují. Podle jejich vlastních prohlášení hrozí devíti procentům společností brzy bankrot.

Koronavirová pandemie se projevuje v rozvahách mnoha německých společností: přibližně 40 % z nich si stěžuje na pokles vlastního kapitálu. Vyplývá to z průzkumu Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK) mezi 13 000 společnostmi. Přibližně 27 % dokonce navzdory státní pomoci bojuje s nedostatečnou likviditou.

Napříč všemi průmyslovými odvětvími se každá jedenáctá společnost v současné době cítí ohrožena bankrotem, z nichž 80 % tvoří menší společnosti s méně než 20 zaměstnanci. DIHK vidí tvrdé zasažení obzvláště u průmyslových společností, které často musí platit zálohy za nákladné produkty a investice do špičkových technologií.

Navzdory pozitivním vyhlídkám v oblasti vývoje vakcíny proti koronaviru se obchodní klima v německých společnostech zhoršilo. Index obchodního klimatu německého Institutu pro ekonomický výzkum (Ifo) klesl v listopadu na 90,7 bodu z 92,5 bodu v předchozím měsíci. Manažeři tak byli ohledně výhledu jejich podnikání mnohem pesimističtější.

Zdroj: Der Spiegel, 24. listopadu 2020
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Německo.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Německo