Klaipedský přístav v Litvě zahajuje rekonstrukci vlnolamu

Litva investuje do své lodní infrastruktury.

Litevský klaipedský námořní přístav 11. září zahájil rekonstrukci svých vlnolamů v hodnotě přibližně 49 milionů eur (včetně DPH). Na rekonstrukci by měly být použity také prostředky EU, uvádí LETA/BNS.

Po rekonstrukci vlnolamů a prohloubení plavebního kanálu na 17 metrů se klaipedský přístav otevře velkým lodím. Dokončení projektu je naplánováno na rok 2023.

Generální ředitel přístavu Algis Latakas uvedl, že rekonstrukce vlnolamů umožní přístavu přijímat větší plavidla. „Jedná se o velké lodě, které přepravují náklady do Brazílie, Číny a dalších vzdálených zemí. Budeme usilovat o to, aby rekonstrukční práce nezasahovaly do lodního provozu,“ řekl Latakas.

Práce budou provedeny konsorciem německé společnosti Hecker Bau GmbH & Co. KG a belgické společnosti Herbosch – Kiere. Obě společnosti provedly významné infrastrukturní projekty v Hamburku, Antverpách a jinde.

Náklady na projekt bodou z 85 % hrazeny Evropskou unií, zbylou část poskytne přístav. Stávající vlnolamy v Klaipedě byly postaveny před zhruba 150 lety.

Zdroj: Baltic Course, 11.9.2020
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga (Pobaltí).
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika
• Teritorium: Litva