Zdroj: CzechTrade

Klesající vývoz poškodil dynamiku růstu Jižní Koreje. Zlepšení je v nedohlednu

Výhled jihokorejské ekonomiky zůstává nadále pesimistický. Jižní Korea zažívá pomalý vývoz a rekordní obchodní deficit v důsledku globálního ekonomického zpomalení a dalších důvodů doma i v zahraničí zatemňují vyhlídky na brzký obrat.

Vývoz ze země meziročně klesl o 14 procent a v listopadu dosáhl 51,91 miliardy dolarů, což je první dvouciferný pokles od poloviny roku 2020, kdy se Jižní Korea zmítala v pandemii covidu-19.

Ilustrační fotografie

Následoval pokles o 5,7 procenta v předchozím měsíci, kdy export poprvé za dva roky zaznamenal meziroční pokles. Špatný výkon byl primárně spojován s klesající poptávkou po čipech.

Odchozí dodávky polovodičů klesly v listopadu meziročně o 29,8 procenta na 8,45 miliardy dolarů. Zejména prodeje paměťových čipů, klíčového exportního artiklu Jižní Koreje, klesly až o 49,7 procenta na 3,84 miliardy dolarů.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Loni tvořily čipy 20 procent celkového exportu země, ale tento podíl se minulý měsíc snížil na 16,3 procenta. „Zdá se, že existuje více faktorů, včetně poklesu poptávky po elektronice uprostřed hospodářského poklesu a přebytečných zásob. Očekává se, že se situace po druhé polovině tohoto roku postupně zlepší, protože výrobci čipů plánují snížit investice do zařízení a upravit nabídku,“ řekl úředník ministerstva obchodu.

Vládní údaje ukázaly, že ceny DRAM klesly v listopadu o více než 40 procent oproti předchozímu roku. Ochlazující se poptávka z Číny, obchodního partnera č. 1 Jižní Koreje, si také vybírá daň.

Vývoz do Číny minulý měsíc klesl o 25,5 procenta na 11,38 miliardy dolarů, což prodloužilo meziroční pokles již šestý měsíc v řadě. Čína zavedla přísná nulová omezení pandemie covidu-19 a její ekonomika ztratila dech.

Slábnoucí vývoz a prudce rostoucí dovoz kvůli vysokým globálním cenám energií přivedly Jižní Koreu k tomu, aby zaznamenala první roční obchodní deficit od světové finanční krize v roce 2008.

„V loňském roce jsme zaznamenali růst exportu, který byl způsoben především rostoucími cenami při vysoké inflaci, spíše než solidním růstem poptávky,“ řekl Hong Sung-wook, expert z Korejského institutu pro průmyslovou ekonomiku a obchod (KIET) a dodává: Obávám se, že se situace letos zhorší kvůli zhoršujícím se vnějším podmínkám, včetně prodloužené rusko-ukrajinské krize, zpřísňování měnové politiky ze strany velkých ekonomik a zpomalení v Číně i jinde.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap New

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí

Doporučujeme