Agenda a priority nového kolumbijského ministra pro těžbu

Zlato, měď, ropa a čisté zdroje, to jsou priority nového vedení kolumbijského Ministerstva těžby.

Diego Mesa, nový šéf Ministerstva těžby, který ke konci června vystřídal odstupující Maríi Fernandu Suarézovou, v minulých dnech představil nové priority v oblasti těžby a čistých zdrojů energie. Dle jeho slov se v následujícím období nebude nikterak upravovat politka v otázce obnovitelných zdrojů energie. Právě naopak, jeho tým tyto iniciativy bude i nadále prosazovat. Po dvou energetických aukcích v zemi aktuálně existuje 14 projektů (9 s využitím větru a 5 solárních). Hlavní zónou alternativní výroby energie je department La Guajira.

V otázce těžby nerostných surovin se resort soustředí především na diverzifikaci portfolia, aby země nebyla tak závislá na uhlí. Dalším oblastí je zvýšení těžby nerostných kovů. Mezi priority patří i nárůst produkce zemního plynu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. V těžebním a energetickém sektoru se momentálně jedná o celkem 35 prioritních projektů v celkové výši 37 bilionů pesos.

Dalším cílem Diega Mesy je zefektivnění těžby nerostných surovin. Prioritou je co nejrychlejší spuštění projektu Buriticá v departmentu Antioquia, který má potenciál 8 milionů tun zlata, což bude představovat nárůst o 20 % ve srovnání se současnou těžbou tohoto kovu v Kolumbii. Rovněž se bude usilovat o vytvoření infrastruktury pro další zlatý důl Gramalote taktéž v departmentu Antioqua v průběhu roku 2021. Další dvě iniciativy, zlatý důl Soto Norte (Santander) a Quebradona (Antioquia), jsou momentálně v procesu získání ambientálních licencí.

Diego Mesa se též zavázal ropnému průmyslu k tomu, aby aktivity, plynoucí z 31 smluv na vývoj ropných bloků, nejen na pevnině ale i na moři se smluvními závazky v celkové výši 2 miliard USD, začaly nejpozději na konci tohoto nebo na začátku příštího roku.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě.
Zdroj: www.portafolio.co

Pravidelné novinky e-mailem