Kolumbie bude mít do roku 2022 největší flotilu elektrobusů v Latinské Americe

Země by měla na jaře roku 2022 dosáhnout počtu 1589 elektrobusů, což by ji učinilo největším provozovatelem zmiňovaného dopravního prostředku v celé Latinské Americe.

Plány na zelenější dopravu představila na virtuálním fóru o udržitelné mobilitě ministryně dopravy María Ángela Orozco. Kolumbie dnes provozuje 587 elektrobusů, a to konkrétně 35 v Cali, 69 v Medellínu a 483 v Bogotě. Právě Transmilenio, systém MHD v Bogotě, přijme do své flotily v únoru 578 nových jednotek dopravního prostředku a dalších 424 v dubnu nadcházejícího roku. Dle Orozco se tak Kolumbie stane zemí s největší flotilou elektrobusů v celé Latinské Americe.

Konkrétně v Bogotě pak dojde počtem 1485 jednotek eletrobusů ke snížení emisí o 80 %. Ročně se tak zredukují emise o 155 tisíc tun CO2 a o 30 tun pevných částic.

Hlavní město Kolumbie se dlouhodobě snaží bojovat s hustou dopravou a špatným ovzduším. Radnice proto na začátku roku 2021 započala výstavbu magistrály pro autobusy Transmilenio na ulici 68, která má za cíl podpořit systém rychlé autobusové přepravy. Nová 17 kilometrová magistrála, jejíž výstavba má stát 708,9 milionu USD, bude obsahovat 20 linek a zkrátí cestovní dobu o polovinu. Také bude v budoucnu napojena na Linku 1 bogotského metra, které je nyní ve výstavbě.

Zdroj: app.bnamericas.com; caracol.com.co; transmilenio.gov.co; eltiempo.com
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí