Akce se zúčastnilo na 20 tisíc delegátů ze všech koutů světa, včetně prezidentů a ministrů, a to i českého ministra životního prostředí Petra Hladíka.
Během konference bylo přijato rozhodnutí, které posiluje roli původních obyvatel v ochraně a udržitelném využívání biologické rozmanitosti. Dále se jednalo o zvýšení ochrany mořské biodiverzity, o větším důrazu na ochranu rostlin a o otázkách biodiverzity a změnách klimatu. Jedním z nevyřešených témat zůstalo stanovení parametrů pro sledování pokroku v rámci globálního rozsahu pro biodiverzitu a strategie financování této oblasti.
ExportMag.cz: Ve světě vzniká síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi
Zasedání bylo první od přijetí nového globálního rámce pro biodiverzitu v roce 2022, během českého předsednictví v Radě EU. Významná část programu se věnovala právě na jeho implementaci. Mezi hlavní cíle patřilo stanovení metodiky pro sledování pokroku v ochraně a udržitelném využívání biodiverzity na globální úrovni. Dalšími body byly posílení financí podporu implementace globálních plánů a zvýšení role původních obyvatel a místních komunit v ochraně biodiverzity, což bylo pro hostitelskou Kolumbii zásadní.
Z pohledu Evropské unie a České republiky však nebyly dosaženy cíle konference, pokud jde o dohodu o metodách sledování pokroku. Na konferenci rovněž probíhaly diskuze o financování ochrany biodiverzity v rozvojových zemích. Některé státy navrhovaly vytvoření nového fondu pro tuto oblast, zatímco členské státy EU, spolu s Českou republikou, se přikláněly k využívání již existujících fondů, které poskytují prostředky na ochranu biodiverzity.
Mezi přelomové kroky konference patří zřízení Fondu z Cali, který by měl být financován velkými korporacemi využívajícími biologickou rozmanitost. Tyto prostředky by měly směřovat na ochranu a udržitelné využívání biodiverzity v rozvojových zemích. Rovněž bylo přijato rozhodnutí o posílení role původních obyvatel v ochraně biodiverzity a o zavedení mechanismu pro vyhlašování mořských chráněných oblastí. Jednalo se také o posílení propojení mezi ochranou biodiverzity a klimatickými opatřeními.
Ve druhém týdnu konference probíhalo jednání na vysoké úrovni, kde vystoupil ministr životního prostředí Petr Hladík. Diskutovalo se o řešení environmentálních krizí, znečištění světa plasty a chemikáliemi, stejně jako o implementaci globálního rámce a jeho propojení s ochranou klimatu.