Kolumbie je i přes současnou pandemii stále atraktivní zemí pro investory

Příchod 45 nových investičníh projektů do země i přes pandemii covid-19.

Vláda na začátku tohoto týdne oznámila, že navzdory ekonomickým a sociálním potížím, s nimiž se země potýká v důsledku pandemie covid-19, je stále atraktivní destinací pro zahraniční investice a bude se zde realizovat 45 nových projektů v celkové výši 1,48 miliardy dolarů, které zároveň vygenerují 17 000 nových pracovních míst. Dle informací agentury ProColombia se většina těchto projektů začala realizovat v prvních čtyřech měsících letošního roku a investice pocházejí z celkem 21 zemí. Podle vlády i přes veškeré současné komplikace, především v dopravě a prodejním segmentu, je tato latinskoamerická země i nadále atraktivní destinací a to zejména díky nabídce daňových pobídek a kvalifikované pracovní síle.

Projekty se budou realizovat v hlavním městě Bogota a dále v departmentech Antioquia, Bolívar, Tolima, Valle del Cauca, Atlántico, Cundinamarca, Risalda a Magdalena. Investoři pocházejí ze Spojených států, Německa, Argentiny, Číny, Španělska, Spojeného království, Irska, Kostariky, Panamy, Austrálie, Singapuru, Indie, Izraele, Guatemaly, Jižní Korei, Kanady, Venezuely, Chille, Thajska, Japonska a Mexika.

Zástupci agentury Procolombia, která má na starosti propagaci země v zahraničí, popsali, do jakých sektorů jednotlivé investice půjdou. Jedná se o subdodavatelské procesy a sdílené služby (18 %), rozvoj obnovitelných zdrojů energie (11 %), farmaceutický průmysl (8 %), softwarové a informační technologie (6 %), kovoobrábění (10 %), zemědělství (3 %), investiční fondy (5 %), retail a maloobchod (16 %). ProColombia dále vysvětlila, že pětina z těchto iniciativ jsou investice na zelené louce anebo investice od společností, které nijak dříve v Kolumbii nepůsobily. Zbývajících 80 % zahrnuje projekty nadnárodních firem, které již v zemi fungují.

V březnu vláda oznámila, že za rok 2019 přímé zahraniční investice dosáhly téměř 14,5 miliard dolarů, což byla nejvyšší hodnota za posledních 6 let. Hlavními protagonisty byly společnosti z USA (31 %) a Španělska (6 %), následované Švýcarskem, Mexikem, Kanadou, Chile a Německem.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě.
Zdroj: www.portafolio.co

Pravidelné novinky e-mailem