Zdroj: CzechTrade

Kolumbie je 65. zemí v žebříčku kybernetické bezpečnosti. Jakými kroky se snaží zlepšit reputaci?

Jak si Kolumbie vede při snižování digitální propasti? A jak je na tom s kyberhrozbami?

Co se týče kybernetické bezpečnosti v Kolumbii, podle Kolumbijské komory informatiky a telekomunikací, počínaje rokem 2023, celých 50 % lidí tvrdilo, že se bojí podvodů při nakupování online, dalších 44,4 % uvedlo, že se bojí při registraci svých osobních údajů a 41,7 % je nedůvěřivých k online prodejním kanálům. Kybernetické zločiny trápí úřady i občany a důsledky těchto kriminálních akcí mají velký dopad na kolumbijskou společnost.

Ilustrační fotografie

Podle zprávy National Cyber Security Index je Kolumbie na 65. místě v celosvětovém žebříčku, který měří úroveň kybernetické bezpečnosti země, její připravenost předcházet hrozbám a její schopnost zvládat incidenty, zločiny a krize ve velkém měřítku. Kolumbie obdržela v roce 2022 dvacet miliard pokusů o kybernetický útok, což je 80% nárůst ve srovnání s rokem 2021, podle údajů FortiGuard Labs, laboratoře Fortinet pro analýzu a analýzu hrozeb. Region Latinské Ameriky a Karibiku zažil v roce 2022 více než 360 miliard pokusů o kybernetické útoky.

V případě internetu a pokrytí sice země dělá pokroky, ovšem v celosvětovém i regionálním srovnání je proces velmi pomalý. V Kolumbii byly historicky potíže s přístupem a připojením k internetu v důsledku různých faktorů, jako jsou nedostatek financí, korupce, geografické podmínky nebo ozbrojené konflikty. V tomto ohledu bývalá ministryně pro komunikační a informační technologie Sandra Urrutia uvedla, že propast v konektivitě v Kolumbii je velmi hluboká.

ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Pětina populace nemá přístup k internetu a ve venkovských a okrajových oblastech je situace mnohem horší. Na konci loňského roku Ministerstvo informačních a komunikačních technologií uvedlo, že 8,80 milionu domácností má pevný přístup k internetu a 40,1 milionu lidí má mobilní přístup. Z toho 1,5 % využívá síť 2G, 13,2 % síť 3G a 85,3 % síť 4G.

S propastí v přístupu k internetu se rozhodli bojovat dva velcí kolumbijští mobilní operátoři Tigo a Movistar. Na začátku června 2023 podepsali memorandum za účelem integrace svých mobilních přístupových sítí s cílem přinést prospěch více než 35 milionům Kolumbijců. Snahou obou subjektů je zefektivnit provoz jejich mobilních sítí a spektra, které využívají, optimalizovat kvalitu služeb a rozšířit pokrytí.

Pokud bude dosaženo sdílení infrastruktury, Tigo a Movistar odhadují, že pokrytí by se posílilo na zhruba 10 procentech kolumbijského území a optimalizovalo by kvalitu mobilních služeb ve více než 700 městech a obcích. Touto dohodou se oba operátoři připojují k plánu národní vlády připojit 85 procent kolumbijské populace k internetu do roku 2026.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: dplnews.com, portafolio.co, forbes.co

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Software a ICT služby

Doporučujeme