Kolumbie je zemí s nejpřísnější karanténou

Současná přísná proticovidová opatření škodí ekonomice, tvrdí odborníci.

Ačkoliv v pondělí 19. dubna v Bogotě končí další série striktní karantény a víkendového zákazu vycházení, Kolumbie uplatňuje jedny z nejpřísnějších karanténních opatření. Předstihla i země, kde je situace kritičtější.

Podle nejčerstvějšího průzkumu organizace Refinitiv (dříve dceřinná firma společnosti Reuters) na stupnici od 0 do 100, která zahrnuje všechny typy opatření uplatňovaných v každé zemi, Kolumbie do minulého pátku dosahovala 81,48 bodu. Kolumbie je od počátku roku bez přerušení nad hranicí 80 bodů, což z ní dělá zemi s nejtvrdší karanténou na světě.

Mezi analyzovanými zeměmi neexistuje žádná jiná, která by po celé čtvrtletí roku 2021 nepřetržitě zůstala v kategorii nad 80 body. Odborníci kritizují přísnou karanténu, že má velmi vážný dopad na ekonomické fungování země. Ukazuje se, že z hlediska snižování počtu nakažených a vytíženosti nemocnic, není tak účinná. Současná situace, nejistota a omezení vyvolávají v zemi první větší protesty nespokojených občanů a obchodníků, především na území Bogoty, kde lidé na nejvytíženějších místech blokují dopravu.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí