Kolumbie má podle Světové banky lepší ekonomické výhledy

Světová banka ve své nejnovější zprávě o světovém ekonomickém výhledu odhaduje, že kolumbijská ekonomika letos poroste o 5,9 %. Podle mezinárodní organizace bude letošní růst HDP podpořen zlepšením vnějších podmínek a oživení poptávky.

Studie ovšem varuje, že po pomalém startu ekonomiky od počátku roku 2021 mohou jakékoliv komplikace způsobené zpožděním očkování proti COVID-19 celý proces růstu výrazně zbrzdit. Zpráva naznačuje, že latinskoamerická ekonomika letos poroste o 5,2 %, což je více než odhadovala lednová prognóza, která mluvila o 3,2 %.

Světová banka nicméně zmínila i fakt, že předpokládá snížení HDP v Latinské Americe o 2,9 % v roce 2022. Agentura zdůvodňuje pomalý růst ekonomik především kvůli omezení pohybu osob prakticky ve všech zemích. Navzdory těmto okolnostem zaznamenají dvě velké regionální ekonomiky solidní expanzi. U Brazílie se letos počítá s růstem 4,5 % a u Mexika by to mělo být 5 %, především díky očekávanému boomu americké poptávky ve výrobním odvětví a službách. V případě Argentiny se odhaduje růst o 6,4 %, Chile by mělo růst o 6,1 % a Peru dokonce o 10,3 procentních bodů, čímž se stane zemí v regionu s nejvyšší mírou růstu HDP.

Region Střední Ameriky by měl podle prognóz dosáhnout růstu HDP o 4,8 %. V případě karibských zemí, tam se očekává expanze o 4,7 % navzdory tomu, že výhled většiny tamních ekonomik závislých na cestovním ruchu byl od ledna revidován směrem dolů vzhledem k tomu, že oživení tohoto odvětví je stále pomalý. Regionální zaměstnanost se dosud nevrátila na předpandemickou úroveň, což je kontext, který způsobil ztrátu příjmů obyvatel a tak prohloubil chudobu prakticky ve všech zemích Latinské Ameriky.

Zdroj: portafolio.co
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Kolumbie