Kolumbie má skvělou dynamiku a nejlepší vyhlídky v regionu

Agentura Moody’s zdůrazňuje sílu kolumbijské ekonomiky před nástupem nové vlády a vysílá tak pozitivní signál pro investory. Zároveň zdůrazňuje řadu výzev nového prezidenta Gustava Petra.

Renzo Merino, hlavní analitik Moody’s pro státní rizika, na akci Inside LatAm Colombia 2022 zdůraznil, že si Kolumbie od roku 2021 udržuje rating Baa2, který ji řadí nad investiční stupeň, a to navzdory sociálnímu napětí, které Kolumbie zažila v loňském roce.

Ilustrační fotografie

Analytik také uvedl, že při zohlednění důsledků pandemického šoku v roce 2020, úvěrový profil Kolumbie zůstává na úrovni Baa1 až Baa3. Lze také prý konstatovat, že Kolumbie je mezi zeměmi s ratingem Baa jednou z těch, které rostou nejvíce, což svědčí o odolnosti kolumbijské ekonomiky. Současně Merino zmínil výzvy, kterým bude muset nový prezident čelit, aby si země pozitivní rating zachovala. Především se jedná o udržení důvěry investorů a potřeba daňové reformy.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Analytik Moody’s rovněž řekl, že Kolumbie vykazuje ekonomiku, která si zjevně povede lépe, než je průměr regionu. Bude však čelit výzvám, jako je reakce na současné problémy. V potaz je třeba vzít i střednědobé výzvy, jako je především nalezení rovnováhy mezi hospodářským růstem, fiskální konsolidací a sociálními otázkami.

Dobré ekonomické vyhlídky Kolumbii predikuje také Mezinárodní měnový fond: „Kolumbijská ekonomika na konci letošního roku skončí s růstem 6,3 %, v roce 2023 poroste o 3,5 %.“ V celosvětovém měřítku prognózy zdůrazňují růst HDP o 3,2 % v roce 2022 a o 2,9 % v roce 2023.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: larepublica.co a portafolio.co

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí