Kolumbie na vlně inteligentních sítích elektrické energie

Ministerstvo energetiky připravuje normu pro pokročilé měření spotřeby domácností pomocí inteligentních digitálních jednotek.

Vláda v těchto dnech dokončuje podrobnosti usnesení, které usiluje o to, aby nejpozději do roku 2030 měly veškeré kolumbijské domácnosti nainstalován inteligentní systém měření spotřeby elektrické energie.

Tento dokument vzniká za spolupráce Ministerstva energetiky a Regulační komise pro energie a plyn (CREG) a stanoví podmínky pro vytvoření pokročilé měřící infrastruktury v národním propojeném energetickém systému. Rezoluce legislativně stanovuje požadavky na interoperabilitu, kybernetickou bezpečnost, nakládání s osobními údaji a jejich ochranu, jakož i způsob a zodpovědnost za samotnou výměnu stávajících technologií.

Infrastruktura, na kterou se výše uvedený standard bude vztahovat, integruje hardware (pokročilé měřiče, centra pro správu měření, směřovače, antény apod.), softwarové a komunikační sítě, které společně umožňují provozování infrastruktury a správu dat systému distribuce elektrické energie a měřících systémů.

Nashromážděné informace z těchto měřičů budou moci být, mimo jiné, použity pro komerční řízení, plánování a provoz systému a řízení ztrát. Návrh usnesení také stanovuje, že nová kolumbijská virtuální platforma GIDI, sloužící pro konzultace a analýzu informací o trhu s elektřinou v reálném čase, bude hlavním zdrojem informací pro společnosti, na základě kterých budou svým klientům fakturovat za poskytnuté služby.

Díky tomuto usnesení Kolumbie hodlá naskočit na pomyslnou vlnu inteligentních energetických sítí a předcházet tak podvodům a usnadnit jejich odhalování.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě
Zdroj: www.portafolio.co
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika | Energetika
• Teritorium: Kolumbie