Kolumbie otevře Centrum pro léčbu a výzkum rakoviny

Prezident Duque navštívil nový komplex pro léčbu a výzkum rakoviny na severu Bogoty. Centrum by se mělo stát světovou špičkou v boji proti této nemoci.

Rakovina je jedním z nejčastějších onemocněních, které postihuje světovou společnost. Odhadem jí během svého života onemocní každý pátý člověk. V roce 2020 bylo na světě evidováno 18,1 milionu nových případů některé z forem rakoviny. Podle Mezinárodní agentury pro výzkum bylo 113 000 z nich v Kolumbii.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo zdravotnictví a sociální ochrany schválilo v roce 2021 novou rezoluci, na základě které letos zařadí do takzvaného Plánu zdravotních výhod více než 600 položek, včetně imunoonkologie. Tím by měla být zajištěna větší rovnost v přístupu občanů k inovativním metodám v oblasti léčby rakoviny.

Kromě toho bylo v hlavním městě Kolumbii otevřeno Centrum pro léčbu a výzkum této nemoci (Centro de Tratamiento e Investigación sobre Cáncer, CTIC). Prezident Iván Duque s ministrem zdravotnictví Farnando Ruizem navštívili komplex, který se otevře v nadcházejících týdnech, a společně vyzdvihli jeho moderní vybavení. Dosud byla v Kolumbii úroveň výzkumu v této oblasti velmi nízká. To se však podle hlavy státu změní, jelikož by se centrum mělo stát jedním z hlavních světových výzkumných a léčebných středisek rakoviny.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

V první fázi se otevře 176 pokojů a 30 lůžek intenzivní péče na 10 tisících metrech čtverečních. Součástí komplexu jsou i další budovy a hotel pro ubytování rodin pacientů. Projekt byl z velké části financován podnikatelem a filantropem Luisem Carlosem Sarmiento Angulo.

Kolumbijská vláda se ustavičně snaží o posouvání zdravotnického systému v zemi na vyšší úroveň. V roce 2021 obdržel sektor přes 64,1 bilionu kolumbijských pesos (přibližně 372 miliard korun) od Správy zdrojů všeobecného systému sociální obrany (Administradora de los Recursos del Sistema General de Seguridad Social en Salud), která tuto částku vyplatila nemocnicím, klinikám, laboratořím a dalším zdravotnickým službám.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co, wcrf.org

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí