Kolumbie posiluje distribuční síť země

Za poslední tři měsíce Kolumbie uvedla do provozu šest rozvoden a jednu elektrárnu a tím navýšila energetickou kapacitu země.

Vláda v rámci budování projektů na rozšíření národního propojovacího systému (NPS) uvedla od dubna do června 2021 do provozu sedm nových projektů. Říká to místní společnost XM, která je kromě provozování NPS také správcem velkoobchodního trhu s energií.

Dle manažera XM Jaimeho Alejandra Zapata Uribeho se jedná o značné posílení struktury distribuce energie v zemi, protože realizované projekty zvyšují spolehlivost rozvodových sítí, díky čemuž k elektrické energii budou mít Kolumbijci lepší a jednodušší přístup.

K národní energetické síti byla v tomto období připojena i dokončená Solární farma Belmote v oblasti Risaralda o výkonu 5,06 MW, spravována Energetickou společností Empresa de Energía de Pereira, čímž se podíl solární energie v energetické matici země zvýšil na 85,52 MW. Co se týče šesti rozvoden elektrické energie, tak tři byly napojeny na národní systém přenosové soustavy, dvě do regionálního systému a zbyvající do lokálních přenosových soustav.

Za zmínku stojí také důležité projekty vybudovaní přenosové vedení o výkonu 500 kW mezi rozvodnou Porce III v oblasti Antioquia a rozvodnou Sogamoso v oblasti Santander, nebo transformátor o výkonu 115/13,2 kW v rozvodně La Unión v oblasti Valle či rozšíření rozvodny Morro.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co; xm.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí