Kolumbie přitahuje mezinárodní zájmy v oblasti produkce zlata a smaragdů

Zahraniční firmy z celkem 11 zemí světa projevilo zájem o kolumbijské projekty zlata a smaragdu. Země přilákala investory v rámci konference pořádaném Národním těžebním úřadem agenturou (ANM – Agencia Nacional de Minería).

Kolumbie je plná přírodního bohatství. Jedním z nich je smaragd a také zlato. Vždyť právě Kolumbie je díky tomu předním vývozcem smaragdů v Latinské Americe a druhým na světě hned za Zambií.

Smaragdy se zejména těží v departamentech Boyacá a Cundinamarca. Některé těžební projety však potřebují zahraniční investice zvenčí. Najít vhodné investory se podařilo ANM, jejíž propagační strategie mají za cíl identifikovat, a především otevřít tržní příležitosti kolumbijského těžebního průmyslu a přilákat tak zahraniční investory. Na konci července letošního roku uspořádala ANM konferenci nazvanou Precious Metals and Gems Business Round-Table. O konkrétně 5 smaragdových projektů a 6 projektů na těžbu zlata projevily zájem firmy z 11 různých zemí světa.

Smaragd v Kolumbii nyní zažívá opravdový boom. Za první půl rok letošního roku vzrostl export smaragdu o 300 % s porovnáním s minulým rokem. Mezi největší kupce zeleného minerálu patří USA, Kanada, Peru, Polsko, Velká Británie, Čína a Japonsko.

Klenotnictví a výroba bižuterie má v Kolumbii velmi dlouhou tradici a patří mezi ta odvětví ekonomiky v zemi s největším rozvojovým potenciálem právě díky jejímu přírodnímu bohatství. Ve výrobě bižuterie se však vedle drahých kovů a kamenů používají i méně drahocenné další materiály. Jedním z nejvíce používaných je například hojně využívaný český korálek, v místním jazyce „mostacilla checa“, díky kterému zanechala naše země v Kolumbii významnou stopu.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroje: app.bnamericas.com; portafolio.co
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí