V říjnu začne výstavba metra v kolumbijském hlavním městě

V posledním týdnu měsíce srpna bude podepsán začátek megaprojektu dopravní infrastruktury v hlavním městě Kolumbie.

Stále probíhající pandemie covid-19 negativně zasáhla prakticky všechna ekonomická odvětví Kolumbie. Výjimkou nebyl ani stavební sektor a s ním spojené významné a dlouho očekávané infrastrukturní projekty. Tím stěžejním, který je označován za vůbec nejdůležitější dílo, především pro obyvatele hlavního města, je výstavba první linky nadzemní dráhy metra v Bogotě. Jedná se o největší projekt v zemi v oblasti městské hromadné dopravy za posledních 80 let, který pozitivně ovlivní životy milionům obyvatel metropole.

Časový harmonogram počítal se zahájením prací už začátkem jara. Bohužel kvůli špatnému vývoji nákazy covid-19 bylo podepsání koncesní smlouvy přesunuto na 23. října 2020. Komplikací se objevila celá řada. Jednalo se především o pozdržení procesu výkupu nemovitostí, přemístění sítí veřejných služeb nebo omezení provádění notářských řízení.

Práce na výstavbě zázemí a depa budou první a zároveň nejdelší, které se na projektu realizují. Depo se vybuduje na rozloze velikosti letiště (přibližně 32 hektarů) v městské části Bosa. Podle manažera společnosti Metro, Andrése Escobara Uribe, je tato část projektu nejkomplexnější a nejnáročnější na realizaci. Práce dle odhadů budou trvat přibližně do roku 2027. Následovat bude asi rok zkušebního provozu dráhy a společnost Metro předpokládá plné nasazení během roku 2028.

Projekt počítá s celkem 24 kilometry nadzemní dráhy a 16 zastávkami. Stavbu bude provádět konsorcium Apca Transmimetro, tvořené firmami China Harbour Engineering Company Limited a Xi’an Metro Company Limited. Kandidáty na provádění dozorčích a auditorských prací je konsorcium Integral-Ineco-Idom ze Španělska, konsorcium Supervisor PLMB z Mexika a konsorcium LBR-Peyco z Brazílie.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě
Zdroj: www.portafolio.co
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika
• Teritorium: Kolumbie