Zdroj: CzechTrade

Kolumbie se potýká s problémem nelegální těžby koltanu

Koltan, známý též jako modré zlato, je složený minerál bohatý na tantal, jenž je nejvíce používán v mobilních telefonech, noteboocích a další elektronice. Kolumbijská vláda se však potýká s jeho nelegální těžbou.

Kolumbijská vláda se potýká s nelegální těžbou tohoto minerálu ze strany místních ozbrojených skupin zejména v regionech Orinoquía a Amazonia. Kilogram koltanu stojí v Kolumbii mezi 500 až 600 eury. Tato hodnota by se při následném přesunu například do Evropy mohla zvýšit až desetkrát.

Ilustrační fotografie

V poslední době tak kolumbijské úřady zabavují koltan stále častěji. Nedávný případ byl identifikován v departementu Guainía na hranicích s Venezuelou. Policie v hlavním městě departementu Inírida zabavila 1,5 tuny koltanu. Později bylo nalezeno dalších 1,2 tuny koltanu v departementu Vichada, rovněž na hranicích s Venezuelou. Podle úřadu generálního prokurátora byl v tomto případě náklad oceněn na 130 tisíc dolarů a patřil Národní osvobozenecké armádě, poslední zbývající guerillové skupině v Kolumbii.

Skupiny koltan nejčastěji pašují do Brazílie a Venezuely, odkud se dále převáží do Německa, Belgie, Kazachstánu a Spojených států.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie. 
Zdroj: portafolio.co; fiscalia.gov.co; insightcrime.org

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí

Doporučujeme