Kolumbie se v konkurenceschopnosti zemí propadá

Kolumbie si pohoršila a spadla na 57. příčku z 63 zemí. Jde o druhé nejhorší umístění země v historii a je srovnatelné s rokem 2018, kdy se země umístila na 58. místě.

Nejlepšího výsledku Kolumbie dosáhla v roce 2019, kdy obsadila 52. pozici. V rámci Latinské Ameriky je Kolumbie čtvrtá za Chile, Peru a Mexikem. Brazílie se drží na 59. místě a poslední dva posty obsadily Argentina a Venezuela. Oběma Amerikám vévodí 10. Spojené státy a 14. Kanada, které si svá místa obhájily i letos.

Ilustrační fotografie

Kolumbie si pohoršila ve třech analyzovaných kategoriích. Polepšila si pouze v ekonomické výkonnosti, kde se umístila na 45. místě oproti loňské 56. příčce. Do této kategorie patří místní ekonomika, mezinárodní obchod, mezinárodní investice, zaměstnanost a ceny.

V segmentu efektivita veřejné správy se země oproti roku 2021 propadla o jedno místo na 59. pozici. V kategorii efektivita podnikání si pohoršila o 9 příček a usadila se na 60. místě. Propad Kolumbie v hodnocení konkurenceschopnosti zemí nejprudší za celou dobu, kdy výzkum probíhá. Druhý největší rozdíl mezi roky 2021 a 2022 byl v segmentu infrastruktura, kde se země propadla z loňského 53. místa na letošní 56.

Žebříčku globální konkurenceschopnosti za rok 2022 sestavil institut International Institute for Management Development.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie. 
Zdroj: portafolio.co

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí