Kolumbie uzavřela rok 2021 jako jedna z pěti zemí s nejvíce znehodnocenou měnou na světě

V roce 2020, kdy Kolumbie čelila nejhorší hospodářské a sociální krizi za poslední roky, kolumbijské peso vůči americkému dolaru devalvovalo o 4,74 %.

Přetrvávající nejistota v roce 2021 způsobená koronavirem, posunula měnu na rekordní maxima 4200 kolumbijských pesos za dolar.

Ilustrační fotografie

Kolumbijské peso se na konci roku 2021 umístilo v top 5 nejvíce znehodnocených měn. Podle odborníků ze společnosti Alianza Valores se 15 % devalvace pesa za loňský rok skládá z několika částí. Přibližně osm procent znehodnocení měny souviselo s vnějšími faktory, jako jsou světová inflace nebo změna očekávání Americké centrální banky.

Dalším důvodem ekonomické oživení, které probíhá s vobrovskou poptávkou, zvyšováním dovozů a velké nerovnováhy z hlediska obchodní bilance. V neposlední řadě důvodem celkové devalvace mohou pocházet z politické nejistoty související s nadcházejícími prezidentskými volbámi a volbami do kongresu v roce 2022.

Podle další analytické společnosti IN ON Capital, je hlavním důvodem devalvace pesa především silné postavení amerického dolaru vůči téměř všem světovým měnám, především díky rychlé reaktivaci americké ekonomiky a vynikajícím výnosům akcií. Dalším faktorem, který ještě více vyvíjel tlak na znehodnocení, byla základní úroková sazba Kolumbijské centrální banky, která po velkou část roku zůstala na úrovni 1,75 procenta.

Podle expertů je pravděpodobné, že ani v roce 2022 dolar vůči kolumbijskému pesu neřestane růst. V závislosti na výsledcích voleb v Kolumbii a chování centrální banky experti odhadují, že by se hodnota dolaru mohla pohybovat v rozmezí 4000-4200 pesos minimálně v prvním semestru roku 2022. Po rozptýlení volební nejistoty by mělo dojít ke korekci směrem k 3700 pesos za dolar.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroje: portafolio.co

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí