Koks je pevný uhlíkatý zbytek odvozený z nízkopopelového či nízkosirného černého uhlí, ze kterého jsou následně odstraněny jeho prchavé složky v peci s omezeným přístupem kyslíku při teplotách nad 1000 °C. Tento produkt se poté používá zejména jako palivo či redukční činidlo například ve vysokých pecích.
Během roku 2021 dosáhla Kolumbie s 4,2 miliony tun na svůj rekord v exportu koksu. Po mezinárodním summitu MetCoke 2022, historicky prvním mezinárodním summitu o koksu v Kolumbii, pořádaném místní Národní federací výrobců uhlí a koksu (Fenalcarbón), který se konal v hlavním kolumbijském přístavním městě pro vývoz koksu, v Barranquilli, bylo jasné, že právě kolumbijský koks má zejména díky své kvalitě veškerý potenciál učinit do budoucna z této země předního světového vývozce.
Dle slov Carlose Cante, výkonného prezidenta společnosti Fenalcarbón, bojují v posledních letech o první místo v exportu koksu Čína a Polsko s vývozem mezi 8 a 9 miliony tun ročně.
Export koksárenského průmyslu generuje ročně pro Kolumbii více než 1,5 miliardy dolarů (38 miliardy korun) a dokonce tak převyšuje i hodnotu tradičnějšího vývozu, jako jsou banány či květiny. Zároveň je koks sedmým exportním produktem země a prvním průmyslovým produktem prodávaným Kolumbií po celém světě.
V neposlední řadě lze konstatovat, že je aktuálně v zemi na 10 000 koksárenských pecí. Ty se nacházejí v regionech Cundinamarca, Boyacá a Norte de Santander.