Zdroj: CzechTrade

Kolumbie v následujících letech dosáhne na pozici největšího světového exportéra koksu

Kolumbie je po Číně a Polsku třetím největším světovým vývozcem koksu. V následujících letech by měla dosáhnout až na hodnotu 10 milionů tun vývozu ročně, čímž by se ucházela o první místo ve světovém žebříčku exportérů.

Koks je pevný uhlíkatý zbytek odvozený z nízkopopelového či nízkosirného černého uhlí, ze kterého jsou následně odstraněny jeho prchavé složky v peci s omezeným přístupem kyslíku při teplotách nad 1000 °C. Tento produkt se poté používá zejména jako palivo či redukční činidlo například ve vysokých pecích.

Ilustrační fotografie

Během roku 2021 dosáhla Kolumbie s 4,2 miliony tun na svůj rekord v exportu koksu. Po mezinárodním summitu MetCoke 2022, historicky prvním mezinárodním summitu o koksu v Kolumbii, pořádaném místní Národní federací výrobců uhlí a koksu (Fenalcarbón), který se konal v hlavním kolumbijském přístavním městě pro vývoz koksu, v Barranquilli, bylo jasné, že právě kolumbijský koks má zejména díky své kvalitě veškerý potenciál učinit do budoucna z této země předního světového vývozce.

Dle slov Carlose Cante, výkonného prezidenta společnosti Fenalcarbón, bojují v posledních letech o první místo v exportu koksu Čína a Polsko s vývozem mezi 8 a 9 miliony tun ročně. 

Export koksárenského průmyslu generuje ročně pro Kolumbii více než 1,5 miliardy dolarů (38 miliardy korun) a dokonce tak převyšuje i hodnotu tradičnějšího vývozu, jako jsou banány či květiny. Zároveň je koks sedmým exportním produktem země a prvním průmyslovým produktem prodávaným Kolumbií po celém světě.

V neposlední řadě lze konstatovat, že je aktuálně v zemi na 10 000 koksárenských pecí. Ty se nacházejí v regionech Cundinamarca, Boyacá a Norte de Santander.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: bnamericas.com

• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí

Doporučujeme